Dobrovolníci


Dobrovolníci vždy byli a jsou důležitou součástí širší rodiny Fokusu Praha. Zapojují se do každodenních aktivit a pomáhají buď přímo lidem s duševním onemocněním nebo svou energii a čas věnují rozvoji naší organizace.

 

ctyrlistky

Dobrovolník pro práci s klientem

Pro zotavení člověka s duševním onemocněním je důležité nezůstat sám, v izolaci. Proto uvítáme dobrovolníky, kteří nám věnují svůj čas, přátelství i své schopnosti.

Nabízíme možnost skupinové práce, můžete např. vést kurzy počítačů, jazyků, tvořivý kroužek nebo v partě podnikat výlety a sportovat.

Při individuálním dobrovolnictví se stáváte dlouhodobým kamarádem konkrétnímu člověku a společně trávíte čas na výstavách, v kině či kavárně. Tím mu zároveň pomáháte nebát se znovu cestovat MHD, nakupovat, pohybovat se na veřejnosti.

Informace pro dobrovolníky

Jaké podoby má dobrovolná práce u nás?

Skupinová práce:


Dobrovolníci a dobrovolnice standardně vedou kurzy počítačů, jazyků, tvořivý kroužek a další volnočasové aktivity. Pokud dobrovolník přijde sám s návrhem, jakou aktivitu by mohl vést a naši klienti projeví o takovou nabídku zájem, nezdráháme se tento nápad zrealizovat (např. různé taneční kurzy, aerobik, kurz šití). Dobrovolníci se též mohou spolupodílet na dalších aktivitách a programech, které pro klienty organizujeme, jako jsou volnočasové kluby, nácvik praktických dovedností, vycházky a výlety. Také uvítáme, když nám dobrovolníci pomohou s pořádáním různých jednorázových akcí.


Individuální práce:

Je založena na společném trávení volného času dobrovolníka s klientem. Dobrovolník může s klientem například chodit na výstavy, do kina či do kavárny. Zároveň mohou čas strávený spolu využít k nácviku jízdy v MHD nebo k nácviku nakupování. Vždy záleží na potřebách klienta, možnostech dobrovolníka a především na jejich vzájemné domluvě. Spolupráce dobrovolníka s klientem se navazuje minimálně na půl roku.

 


Kolik času je třeba věnovat dobrovolnictví?

 • máme zájem o dlouhodobou spolupráci – minimálně půl roku (tzn. jeden semestr)
 • předpokladem je ochota věnovat se dobrovolné práci pravidelně
 • snažíme se přizpůsobit se časovým možnostem dobrovolníků
 • na skupinovou práci by dobrovolník měl docházet zhruba jedenkrát v týdnu na 2 – 3 hodiny, nejčastěji v době od 10:00 do 17:00 (ve středy až do 20:00)
 • individuální práce s klienty probíhá jednou týdně taktéž v rozsahu 2 – 3 hodin a v časech, na kterých se domluví klient s dobrovolníkem.

Co po dobrovolnících požadujeme?

 • věk minimálně 18 let
 • spolehlivost a pravidelné docházení na domluvené aktivity
 • absolvování úvodního „proškolení" - tři návštěvy v denním centru
 • účast na pravidelných společných schůzkách dobrovolníků (1 hodina měsíčně)

Co dobrovolníkům nabízíme?

 • pravidelné schůzky a supervize
 • možnost potvrdit dobrovolnou práci jako stáž či praxi
 • možnost realizovat vlastní nápady při práci s klienty (např. pořádání kurzů, workshopů, přednášek, výletů atd.)


Jak probíhá přijímání zájemců o dobrovolnictví?

 • zájemce o dobrovolnictví absolvuje úvodní pohovor s koordinátorkou dobrovolníků, kde se dozví podrobnosti o možnostech dobrovolné práce v naší organizaci, poté je pozván na stáž (3 návštěvy) do některého z našich programů či služby; po absolvování stáže se jak dobrovolník, tak koordinátorka programu rozhodují, zda spolu naváží spolupráci a jak bude spolupráce vypadat
 • před zahájením samotné dobrovolnické práce s klienty dobrovolník podepisuje Dohodu o dobrovolné činnosti, Čestné prohlášení o mlčenlivosti a Etický kodex pracovníka ve Fokusu Praha.

Mgr. Darina Deáková
tel.: 608 454 442 (po – pá)
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


 

 dobrovolnicinabeneficich

Dobrovolník při propagačních a benefičních akcích


 • Uvítáme dobrovolníky, kteří se rádi zapojí do organizace jednorázových propagačních akcí, jako jsou benefice, besedy, dny otevřených dveří v našich centrech, výstavy, destigmatizační kampaně. Pomoct můžete i s přípravou a distribucí propagačních materiálů.

 • Pro přijímání dobrovolníků si neklademe žádné podmínky, rozhodující je zájem o problematiku, volný čas a chuť něco dělat. Neváhejte, ozvěte se, určitě se domluvíme.

 

 

expertnidobrovolnik1

Expertní dobrovolník

Expertní dobrovolnictví je postavené na předávání znalostí a zkušeností lidí z komerčního sektoru pracovníkům neziskových organizací. Nejčastěji se jedná o spolupráci v oblasti řízení, marketingu, PR, daní a účetnictví, IT poradenství a návrhů a správy webových stránek.

Aktuálně hledáme odborníky z těchto oblastí:
PR a marketingu, grafického poradenství, práva, tlumočnictví a překladatelství.

Dejte nám o sobě vědět! Děkujeme.