vila vilaVe dnech 30. září a 1. října se bude konat sedmý ročník celorepublikového festivalu Den architektury, jehož hlavním tématem je letos voda. Tentokrát i za účasti Fokusu Praha, konkrétně Centra Podskalí.

Návštěvníci budou mít možnost podívat se do míst, která zůstávají v průběhu let lidem spíše nepřístupná. Oblíbený program Hurá dovnitř! otevře dveře kubistických vil na Rašínově nábřeží v Praze, budovu ústředí banky ČSOB od významného architekta Josefa Pleskota, hasičskou centrálu i prostory Divadla Archa, které bylo v roce 2002 během povodní zcela zničeno. Mezi další lákadla budou jistě patřit administrativní paláce Nového Města pražského s architektem Davidem Mateáskem či bývalá čokoládovna ve Vršovicích.

 Jedna ze zpřístupněných vil - Sequencova vila na Rašínově nábřeží je sídlem Centra Podskalí Fokusu Praha. Přímo na zahradě této vily začíná jedna z komentovaných prohlídek - Kubistické vily na Rašínově nábřeží (Hurá dovnitř!).

Dveře otevřou tři architektonické skvosty podél řeky Vltavy. Mrázkova vila Na Libušince č. 26 od Emila Králíčka z roku 1913 ve stylu klasicizující secese s několika kubistickými detaily. Kubistický rodinný dům Kovařovicova vila architekta Josefa Chochola z roku 1913 a Sequencova vila od Otakara Novotného z roku 1912 postavená v modernistickém stylu pro učitele Františka Sequense. V rámci prohlídek bude k vidění část vnitřních prostor, terasy a zahrady všech zpřístupněných vil.

Procházky s průvodcem budou vycházet ze zahrady Sequencovy vily po 10 minutách. Od 13.00 a 15.00 se bude v zahradě Sequencovy vily konat přednáška vnuků architekta Otakara Novotného – Jana a Tomáše Novotných (atelier KAVA).

Procházky mají omezenou kapacitu a je možná rezervace od 25. 9. na GoOut.cz.
Sraz: ne 1. 10., 13.00 – 16.00 prohlídky, 13.00 a 15.00 přednáška, Vnislavova 48/4