Výlety jsou velmi výjimečnou aktivitou Denního sanatoria, pořádáme většinou jen jeden ročně - zájemci společně vymyslí, kam by se chtěli podívat. Byli jsme už na Okoři, na zámku v Dobříši, v Berouně u medvědů, dvakrát v Kutné Hoře, v Poděbradech, v Roudnici (zde úsměvné video z výletu), na Levém Hradci a v Roztokách poblíž Prahy... Letos jsme jeli do Veltrus. A potom na začátku října jsme zajeli do Mělníka. Nešlo o výlet, spíš o zvláštní událost a zároveň exkurzi do jiné pobočky Fokusu Praha - do Centra Mělník. Zvláštní událostí byla přednáška historika Jiřího Beránka, kterého jsem do Centra Mělník doprovodila. Jirka Beránek už měl přednášek nepočítaně, všechny v Centru Břevnov nebo na pobytech s Fokusem Praha u moře. Na každé jeho poutavé přednášce jsme se dověděli spoustu zajímavých detailů z historie, které jsme neznali a které stály za to. Už jsme od něj slyšeli o Jiřím z Poděbrad, o synech Jiřího z Poděbrad, o Chorvatsku, o Alexandrovi Velikém, o Rukopisech, o Pompejích, o Řecku a jeho vlivu na dnešní Evropu... V Mělníku nám vyprávěl o Itálii a "jak se z Římanů museli stát Italové." Jako obvykle to bylo nesmírně zajímavé. A svůj podíl na tom mělo také publikum! Na žádné předchozí přednášce se nenahrnulo tolik skvělých dotazů jako v Centru Mělník, v dílně Rosa. Diskuse byla hodně živá díky sympatickým účastníkům besedy, přednášející na všechny dotazy pohotově odpovídal, přicházely další chytré dotazy a na jejich základě jsme se dovídali nové a nové perličky. Bylo to velké obohacení. Dokonce jeden z účastníků poukázal na to, že italská mafie v USA pomáhala za druhé světové války spojencům.

Díky panu Jiřímu Beránkovi za jeho besedy. Moc děkujeme všem v Centru Mělník za milé přivítání a krásnou atmosféru. Bylo vidět, že je tam lidem dobře a všechno funguje. Také díky, že jste nám dali tipy, jaká místa v Mělníku navštívit!
Hedvika Hrychová

Dva výlety s paní Hedvikou Hrychovou a s naším milým Fokusem-Břevnov
Letos v létě jsme byli na poznávacím výletě na zámku Veltrusy. Bylo nádherné letní počasí a svítilo slunce! Vyjeli jsme z Prahy vlakem. Jeli jsme: paní Hedvika Hrychová, paní Miriam a náš spolucestovatel Jirka – můj jmenovec – a já. Dojeli jsme do Veltrus – na zámek. Já a paní Hedvika Hrychová jsme absolvovali výklad zámeckého průvodce s názvem „Generál Laudon.“ Potom jsme poobědvali nedaleko zámku. Celý tento výlet byl tak nádherný, že jsem si připadal jako ve filmu „Rozmarné léto.“

Druhý výlet byl do Mělníka. Šli jsme já a paní Hedvika Hrychová. V dílně Fokusu-Mělník jsem přednesl svůj referát o dějinách Itálie. Podle následující diskuse se mi zdálo, že referát měl úspěch. Jeden klient se mě optal, jestli staří Římané také kouřili cigarety, neboť on sám je závislý na nikotinu. Řekl jsem, že staří Římané nekouřili, ale rád bych si představil Caesara, Augusta nebo císaře Caligulu, jak šlukují tvrdé Sparty nebo kubánské cigarety Ligeros. I když to nebyla pravda… Pak jsme s paní Hedvikou Hrychovou prošli mělnické podzemí a muzeum ve městě Mělníku. Nakonec jsme celý výlet oslavili v muzejní kavárně. Pak se stal tak trochu „zázrak:“
Jak pro mne, tak pro paní Hedviku. Znovu začalo pršet, byli jsme daleko od autobusového nádraží Mělník: Zničehož nic před námi zastavil meziměstský autobus! Během půl hodiny jsme byli v Praze. Děkujeme vám, paní Hedviko Hrychová a také Fokusu-Břevnov za oba krásné výlety – jak do Veltrus na zámek a já sám vám děkuju za výlet do Mělníka. Dlouho budeme všichni vzpomínat.

Jirka Beránek

Pro zvětšení fotografií klikněte do obrázku:

.