art clanek2019 01 300

Co je to Atelier Fokus Art?

Pondělní večery vyhrazené pro volnou tvorbu v atelieru, vždy na nějaké téma. Účastníkem se může stát téměř kdokoli. Materiál je k dispozici. A díky Magistrátu hl.m. Prahy je vstup zdarma.

Skupina není terapeutická, je to skupinka lidí, co chtějí trávit svůj čas v příjemné společnosti, najít si nové směry své kreativity, hrát si s tématy, slovy, výtvarným materiálem, prostorem…

Projekt je vhodný pro všechny, kteří mají nebo nemají umělecké ambice, bydlí nebo nebydlí blízko, umí nebo neumí malovat, mají nebo nemají muzikální vlohy, už v Centru Břevnov byli nebo nebyli, zajímají nebo nezajímají se o divadlo, mají nebo nemají trému, jsou nebo nejsou tělesně zdatní, jsou nebo nejsou hraví, jsou nebo nejsou klienti Fokusu Praha, pracují nebo nepracují v jiných centrech Fokusu Praha. Překážkou není ani menší mobilita, motorika nebo snížené komunikační schopnosti - u nás je přátelské přijímající prostředí.

Přijít je možné pokaždé nebo jen některé pondělky; není nutné absolvovat všechna setkání. Je ovšem možné účastnit se na jaře i na podzim, vždy vás čeká něco nového.

Kdy se koná?

Projekt neprobíhá celý rok. Jde vždy o osm pondělků v řadě - osm na jaře a osm na podzim. Od 17 do 19:30 hodin, s možností odejít případně i dřív. Začali jsme v roce 2018, takže zatím máme za sebou 4 běhy.

Co jsme dělali v roce 2019?

Jarní setkání (od 15..4. do 10.6.2019) měla podtitul "Celý svět je jeviště." Pokaždé jsme se věnovali jinému tématu spojenému s divadlem. Ve fotogalerii, která je řazena chronologicky, můžete nahlédnout, jak jsme to všechno výtvarně pojali (a výjimečně i hudebně nebo s použitím úryvků divadelních her). Jarní běh projektu má tu výhodu, že se dá pracovat i na terase atelieru.

Na podzim (od 7.10. do 2.12.2019) znělo naše motto "V obraze." Podívali jsme se na obrazy, vytvořili jsme obrazy, vstoupili do obrazu, uchopili ho jinak, rozehráli jsme obraz a byli jsme zkrátka v obraze, v jeho prostoru. Na podzim se brzo stmívá, takže jsme mohli pro scénu obrazů vyrobit dokonce speciální osvětlení. Světlo a výtvarničení, to patří k sobě.

Proč jsme projekt vymysleli?

Věříme, že ponoření se do tvorby uměleckými prostředky přináší do života estetický rozměr i emoční rovnováhu. Že je léčivé. Dopřát si svobodný čas pro sebe v atelieru je příjemná péče o sebe. Věříme i v léčivý účinek psychoterapie, protože je to naše profese – projekt Atelier Fokus Art ale není psychoterapie, je to možnost si zapracovat výtvarně.

Kdo projekt vede?

Jitka Řenčová – všestranná výtvarnice, restaurátorka, zkušenost s vedením šicí dílny (jinak arteterapeutka);
Štěpán Smolík – režisér, dramaturg, herec a autor např. v divadle Ujeto, hraje na akordeon a klavír (jinak dramaterapeut, psycholog);
Hedvika Hrychová – publikuje komiks v časopise Psychologie Dnes, hraje na violoncello, flétnu (jinak psychoterapeut a projektový koordinátor).

Kdy bude další pokračování?

Sledujte naše stránky pro aktuální informace. Předpokládáme, že na konci dubna by mohl začít další běh projektu, pokud na něj Magistrát hl. m. Prahy poskytne finanční příspěvek. Jinak by nebyla zaplacena ani práce lektorů, ani výtvarný materiál, který mají účastníci k dispozici.
Magistrátu tedy patří naše velké díky!

Těšíme se na společné kreativní zážitky!

Kontakt: Hedvika Hrychová, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.   777 800 395, 233 354 547.
Adresa: Centrum Břevnov, Fokus Praha, Meziškolská 2, Praha 6 - 169 00

Z dosavadní historie projektu:

Pozvánka na jaro 2018:
https://fokus-praha.cz/index.php/cz/aktuality/227-pro-vsechny-zajemce-o-sebeobjevovani-umeleckymi-prostredky

Report z prvních setkání 2018:
https://fokus-praha.cz/index.php/cz/aktuality/233-prijdte-si-do-centra-brevnov-vyzkouset-atelier-fokus-art-pro-verejnost

Report z jara 2018:
https://fokus-praha.cz/index.php/cz/aktuality/241-projekt-atelier-fokus-art-se-povedl

Pozvánka na podzim 2018:
https://fokus-praha.cz/cz/aktuality/260-pro-vsechny-tvorivym-aktivnim-odpocinkem-proti-tme-a-zime

Pozvánka na jaro 2019:
https://fokus-praha.cz/cz/aktuality/292-prijdte-si-tvorit-8-veceru-v-atelieru-fokus-art3

Pozvánka na podzim 2019:
https://fokus-praha.cz/cz/aktuality/317-atelier-fokus-art-4-pro-verejnost

Dole ve fotogalerii klikněte do obrázku, on se zvětší a uvidíte i další fotografie.