Denní sanatorium ➯ Psychoterapie

Co si představíte pod slovem "sanatorium"? Slyšeli jste to už, ale nevíte, co přesně by to mohlo být? Nebo patříte k těm, komu se vybaví plicní sanatorium, léčba tuberkulózy a Jiří Wolker na lehátku? Nebo vám možná spojení "denní sanatorium" přináší obraz pravidelného každodenního docházení, s dopoledním programem, obědem i odpolední svačinou.

Denní sanatorium Fokusu vznikalo v prázdném prostoru postsocialistické psychiatrické komunitní péče. Žádná tehdy nebyla. Naší ideou bylo nabídnout lidem léčícím se se závažným duševním onemocněním místo, kam si mohou přijít nejenom pro psychoterapeutickou a psychiatrickou léčbu, ale také vytvořit komunitu, ve které se mohou cítit bezpečně. Z dnešního pohledu fungovalo tehdejší Denní sanatorium Fokusu jako hybrid centra denních aktivit, centra duševního zdraví a sociálního komunitního týmu. Přístup k lidem s duševním onemocněním a způsob práce s nimi se ale od té doby proměnil. Změnili se samotní lidé a jejich potřeby. Onemocnět závažným duševním onemocněním už neznamená doživotní invalidizaci. Lidé, kteří onemocní, chtějí a často se vracejí do aktivního života. Chceme pomoct naplňovat tyto touhy a potřeby - psychoterapie je jedním ze způsobů, jak si člověk může uvědomit, co chce, kam směřuje a co může dělat pro to, aby tyto svoje cíle naplnil.

Proto jsme si po pečlivé úvaze vybrali nový název pro naše zařízení. Chtěli jsme takový, který vystihuje, kdo jsme a co děláme.
● Psychoterapeuticky pracujeme s jednotlivci, s páry, s rodinami, ve skupinách
● Nabízíme intenzivní i ambulantní psychoterapeutické programy
● Náš tým sestává ze vzdělaných profesionálů z oblasti psychoterapie, s dlouhodobou zkušeností a praxí
● Kromě psychoterapeutických služeb v rámci našeho zařízení funguje psychiatrická a psychologická ambulance.

Denní sanatorium bylo jméno, které jsme nesli téměř 30 let. Bylo jako dobré staré známé boty, na které jsme byli zvyklí. Na začátku byly nové, hezké, a pro to, co a jak jsme dělali, seděly, jak ulité. V posledních letech jsme ale vyrostli, změnili se. Už nechodíme po stejných stezkách, navštěvujeme jiná místa, potkáváme nové lidi. Nastal čas vzít si boty nové. Věříme, že i tyto nás ponesou dlouhá léta a že společně s nimi i s vámi projdeme další kus světa.

dum s300

.