Praha, 19. 5. 2020 –  Fokus Praha již několik let provozuje v rámci svých center v Praze a středních Čechách službu chráněného bydlení. Ta je určena pro osoby se zkušeností s duševním onemocněním, jež z nejrůznějších důvodů nemohou bydlet samy nebo v samostatném bydlení opakovaně selhávají. Obdobnou službu nabízí v hlavním městě více subjektů. Fokus Praha nyní ve spolupráci s neziskovými organizacemi Bona, Baobab a Psychiatrickou nemocnicí Bohnice spustil centrální pořadník pro chráněné bydlení. Díky němu bude možné mnohem efektivněji vyřizovat jednotlivé žádosti zájemců a řešit jejich individuální potřeby.

„Zájem o tréninkové bydlení je ze strany lidí s duševním onemocněním enormní. V Praze poptávka výrazně převyšuje nabídku a ubytovací kapacity, které ve spolupráci s městem pro tyto účely spravujeme, jsou omezené. Proto považujeme za důležité spolupracovat s ostatními organizacemi, které službu chráněného bydlení rovněž nabízejí. Centrální pořadník umožňuje nejenom přehlednější evidenci našich stávajících i potenciálních klientů, ale zároveň eliminuje situace, kdy se jeden klient přihlásil do programu chráněného bydlení u více organizací zároveň a musel tak absolvovat vícero přijímacích pohovorů. Po spuštění centrálního pořadníku absolvuje jen jeden pohovor. Celý proces příjímání žádostí se tedy zrychlí a zároveň zpřehlední. Zájemci nás mohou kontaktovat na telefonním čísle 733 130 473 nebo elektronicky přes e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,“ říká Eva Kudrnová, která má projekt centrálního pořadníku pro chráněné bydlení ve Fokusu Praha na starosti.

Bydlení v chráněném režimu je pro lidi s duševním onemocněním pouze dočasné. Lze v něm strávit maximálně dva roky. Zároveň nejde o alternativu k levnému bydlení pro sociálně slabé obyvatele. „Primárním cílem je vytvořit klientům prostor pro získání nových dovedností potřebných pro samostatné bydlení a zároveň i dostatečně chráněný prostor pro nastartování jejich samostatného fungování. Aby se mohli lidé plně osamostatnit, potřebují získat dovednosti k bydlení, prostředky na bydlení a živobytí a mnohdy i vyřešit závazky z minulosti, jako jsou např. exekuce. Pokud klienti nezískají někde, byť jen na omezenou dobu, prostor pro urovnání a nastartování svého života, budou většinou opakovaně selhávat a končit opět v nemocnicích,“ upozorňuje Eva Kudrnová.

V praxi služba funguje tak, že když se místo v chráněných bytech uvolní, organizace osloví konkrétního zájemce z pořadníku a nabídne mu uvolněný prostor k nastěhování. Zájemce nemusí nabídku přijmout a může se rozhodnout, že chce i nadále zůstat v pořadníku. Když do chráněného bydlení nastoupí, dochází za ním sociální pracovníci a řeší s ním veškeré jeho záležitosti tak, aby byl schopen po určité době přejít do samostatného bydlení.

„Jsme rádi, že se podařilo vytvořit společnou platformu, do níž se zapojila i Psychiatrická nemocnice Bohnice. Podpora, kterou lidem s duševním onemocněním poskytujeme, totiž často začíná návštěvami sociálních pracovníků již během hospitalizace,“ dodává Eva Kudrnová.

Fokus Praha má v současné době pro účely chráněného bydlení v Praze k dispozici celkem 10 bytů v městských částech Prahy 2, 3, 4, 6 a 7 a komunitní dům v Praze 14. Ve Středočeském kraji potom provozuje dalších 11 bytů.

V roce 2019 odešlo z chráněného bydlení v Praze celkem 9 klientů Fokusu Praha, z toho 4 do svých bytů.