Zelená stuha je mezinárodním symbolem otevřenosti, povědomí a destigmatizace (odstraňování tabu) v oblasti duševního zdraví. V České republice byla poprvé představena v roce 2020 v rámci série happeningů, k níž se připojily neziskové organizace poskytující lidem s duševním onemocněním komunitní služby. Od té doby se k symbolice zelené stuhy přidala řada osobností veřejného života.

Kdo chce dát jasně najevo, že mu na duševním zdraví coby tématu, o kterém se má veřejně mluvit, záleží, může se k této iniciativě připojit například tím, že si na Světový den duševního zdraví (10. října) nebo kdykoliv jindy připne na oblečení zelenou stuhu. Jednoduchý návod na domácí výrobu „stuhy na klopu“ je k dispozici níže. 

Daniela Sinkorova a muzikal NenormalniDaniela Sinkorova a muzikal Nenormalni selfie

Martina VrbovaVladimir Koren a Maros Kramar

Zdenek HribMilena Johnova a Pavel Novak

Virtuální zelená stuha

Přihlásit se veřejně k důležitosti tématu duševního zdraví lze také online – např. přidáním zelené stuhy na profilovou fotku na Facebooku (Stačí najet myší na profilovou fotografii, dát “aktualizovat profilový obrázek”, vpravo nahoře zvolit “přidat rámeček”, vyhledat “Fokus Praha” a vybrat rámeček se zelenou stuhou zde.).

Návod na výrobu zelené stuhy na klopu