Praha, 9. 10. 2020 – Od 10. září probíhá po celém Česku multižánrová osvětová kampaň Týdny pro duševní zdraví. Ta vyvrcholí v sobotu 10. října na Světový den duševního zdraví. Za jeho vznikem stojí World Federation for Mental Health (WFMH), která v tento den již od roku 1992 upozorňuje na nutnost zvyšování povědomí o duševním zdraví, odbourávání předsudků či zefektivnění služeb pro lidi s duševními potížemi. Letos ve své bilanční zprávě s podtitulem Mental Health for all: Greater Investment-Greater Access označila za hlavní celosvětový problém dlouhodobé podfinancování oblastí zaměřených na duševní zdraví a jejich špatnou dostupnost. Fokus Praha se k této výzvě připojuje prostřednictvím aktuální kampaně proti předsudkům vůči lidem s duševním onemocněním, která bude kvůli aktuální pandemii a souvisejícím opatřením probíhat primárně na internetu. Veřejnost se k ní může připojit skrze mezinárodní symbol pro otevřenou a nepředpojatou tematizaci duševního zdraví – zelenou stuhu.
„Již na jaře jsme viděli, jak koronavirová krize negativně působí na duševní zdraví. Podzimní situace může být mnohem horší. Pokud se naplní černé scénáře a společnost se ocitne v dalekosáhlé socioekonomické krizi, budou dopady na duševní zdraví občanů velice dramatické. Proto je nyní potřeba posilovat nejenom zdravotnické služby zaměřené na ochranu fyzického zdraví, ale i psychosociální péči, která cílí na duševní obtíže a jejich socioekonomické důsledky,“ říká Petr Hudlička, ředitel Fokusu Praha.
Stávající krize totiž nepochybně ještě zhorší životní situaci lidí s duševním onemocněním, kterým Fokus Praha spolu s dalšími neziskovými organizacemi poskytuje podporu již 30 let v rámci vytváření sítě tzv. komunitních služeb. „Tito lidé byli před rokem 1989 stigmatizováni. Řada předsudků nicméně přetrvává dodnes. Pokud chceme lidem s duševním onemocněním skutečně pomoci, musíme nejprve začít tím, že se jich přestaneme bát a dělat z nich občany druhé kategorie. K tomu slouží i naše aktuální osvětová kampaň nazvaná O duševním zdraví otevřeně a bez předsudků,“ dodává Petr Hudlička.
Kampaň se zelenou stuhou
Materiál z dílny Fokusu Praha představuje ve zkratce nejčastější nálepky, jež jsou lidem s duševním onemocněním přisuzovány. Ve vizuálu se proto pracovalo se skutečnými nálepkami umístěnými na čela figurantů. Veřejnost se s nimi bude moct seznámit v následujících šesti týdnech. Během této doby chce také Fokus Praha apelovat na otevření bariér v komunikaci ohledně duševního zdraví. Lidé se mohou k této iniciativě připojit například tím, že si na Světový den duševního zdraví nebo v jakýkoliv jiný den připnou na oblečení zelenou stuhu. Jednoduchý návod na domácí výrobu „stuhy na klopu“ je k dispozici na webu Fokusu Praha. Přihlásit se veřejně k důležitosti tématu duševního zdraví lze také online – např. přidáním zelené stuhy na profilovou fotku na Facebooku (Stačí najet myší na profilovou fotografii, dát “aktualizovat profilový obrázek”, vpravo nahoře zvolit “přidat rámeček”, vyhledat “Fokus Praha” a vybrat rámeček se zelenou stuhou).
Zelená stuha jako symbol otevřenosti, povědomí a destigmatizace (odstraňování tabu) v oblasti duševního zdraví byla poprvé představena v České republice v rámci sérii happeningů konaných 14. září, k níž se připojily neziskové organizace poskytující lidem s duševním onemocněním komunitní služby. Ty se začaly rozvíjet jako protipól k odosobněným psychiatrickým léčebnám a ústavům již v roce 1990. Jejich průkopníkem se stal pražský Fokus, na který navázaly další organizace po celé ČR. Dnes jich celorepublikově působí kolem čtyřiceti, což v praxi znamená téměř sto padesát zaregistrovaných služeb pro více než dvanáct tisíc klientů.
Web komunitne30let.cz
V souvislosti s letošním výročím 30 let komunitních služeb v oblasti péče o lidi se zkušeností s duševním onemocněním vznikly i speciální webové stránky komunitne30let.cz, kde jsou pro veřejnost připraveny avíza a reporty z akcí konaných do konce roku 2020.