Praha, 10. 9. 2021V pátek 10. září začíná největší tuzemská multižánrová osvětová kampaň o duševním zdraví a lidech s duševním onemocněním. Kampaň, kterou od roku 1990 organizuje a zastřešuje Fokus Praha, potrvá čtyři týdny a vyvrcholí 10. října na Světový den duševního zdraví. Přehled akcí, jež si kladou za cíl přilákat k tématu duševního zdraví širokou veřejnost, je k dispozici na webových stránkách tdz.cz.

Fokus Praha spolu s dalšími organizacemi představí své služby např. hned v pátek 10. září v rámci Karlínského dnu pro duševní zdraví. Pražané se budou moct seznámit s činností Komunitního centra Dílna, které je volnočasovým klubem nejenom pro lidi s duševním onemocněním, ale i širokou veřejnost.

„Ve společnosti stále přetrvává celá řada předsudků vůči lidem s psychickými potížemi. Přitom jsme co do křehkosti našeho duševního zdraví na tom v podstatě všichni stejně. Proto nejenom my ve Fokusu podporujeme inkluzivní projekty, jako je např. právě naše Komunitní centrum Dílna, stírající domnělé rozdíly mezi lidmi,“ dodává Petr Hudlička.

Na Karlínských dnech pro duševní zdraví Fokus Praha dále představí službu dostuduj.fit, nový program zaměřený na podporu studentů středních a vysokých škol z Prahy, kteří se během studia dostanou do psychické nepohody.

Z dalších akcí, na kterých Fokus Praha participuje nebo je sám pořádá, lze připomenout např. dny otevřených dveří Klubu Mosty (13. 9.), Centra duševního zdraví pro Prahu 9 (15. 9.) nebo Komunitního týmu Kladno (7. 10.).

Centrum Podskalí a Komunitní tým pro Prahu 5 se zapojí do celopražské akce Zažít město jinak na Výtoni a Smíchově (18. 9.).

Chystá se také 1. ročník konference Slyšení hlasů konané v Praze 20. – 21. 10. a s ní související křest knihy Fenomén slyšení hlasů, spojený s projekcí filmu Legal Alien (20. 10).

Pro milovníky výtvarného umění nebudou chybět výstavy obrazů a dalších uměleckých děl z produkce talentovaných lidí se zkušeností s duševním onemocněním.     

Přehled všech akcí Fokusu Praha v rámci Týdnů pro duševní zdraví je k dispozici zde.