minikonference velkyPraha 8. září 2016: Začíná 27. ročník kampaně Týdny pro duševní zdraví, který začíná začátkem září a vrcholí 10. října – Světovým dnem duševního zdraví. Ke kampani Fokusu se každoročně přidávají další pořadatelé akcí, Fokusy z celé ČR, neziskovky, spolky apod. Smyslem kampaně je poukázat na problematiku duševního zdraví. Všechny pozvánky na akce zveřejňujeme na stránkách Týdnů pro duševní zdraví – www.tdz.cz. I letos se tak bude v mnoha městech po celé republice konat řada akcí – výstav, přehlídek, literárních čtení, filmových setkání, jarmarků a happeningů, které bude spojovat téma duševního zdraví.

Fokus Praha letos připravil celou řadu zajímavých akci. Jednou z nich je unikátní možnost podívat se do jednoho z prvních Center duševního zdraví, které Fokus Praha provozuje společně s Psychiatrickou nemocnicí Bohnice. Na programu bude beseda pro odbornou veřejnost a v podvečer besedy o duševním zdraví pro veřejnost. Součástí programu 13. září bude i kulturní doprovodný program.

Dalšími původními akcemi Fokusu Praha bude minikonference „Uzdravme se" v našem břevnovském centru nebo benefiční aukce fotografií pro Centrum Podskalí Fokusu Praha. Více informací najdete v programu.

Fokus Praha se také připojí k řadě akcí, které se v Praze konají. Najdete nás na tradičním Jarmarku u Ludmily nebo na sousedské akci Zažít město jinak, kde na Výtoni a v Karlíně jsme jednou ze spolupořádajících organizací a kde chceme představit naše služby přímo na ulici, mezi lidmi a sousedy.

Součástí Fokusu Praha je také naše mělnické centrum, které letos pro Týdny duševního zdraví připravilo druhý ročník Příběhů duše. V mělnických kavárnách najdete na stolcích literárně zpracované příběhy skutečných lidí, kterým vstoupila do života duševní nemoc.

A čekají nás i výstavy uměleckých děl. Grafiky Tomáše Vaňka v kavárně Lajka si můžete prohlédnout celé září, doprovodí je 14. září autorské čtení s názvem STŘEDo BOD ve SMÍRU. Fotografie Petry Sinecké zase budou k vidění na výstavě Duše jako múza v Jůnově statku – naší sociální firmě, která dnes slouží jako penzion.

V rámci Týdnů pro duševní zdraví také promítneme v kavárně Liberál dokument Nový svět s tématikou duševního zdraví z aktuální nabídky KineDoku s následnou besedou s tvůrkyní snímku, kterou budou moderovat a natáčet členové Studia 27.

Všechny akce najdete v programu a na webu tdz.cz. Akce Týdnů pro duševní zdraví můžeme realizovat díky podpoře Ministerstva zdravotnictví a Ministerstva kultury.

Fokus Praha je nezisková organizace, která už více než 25 let podporuje lidi s duševním onemocněním. Nabízíme především sociální a zdravotní komunitní služby. Vzděláváme odbornou veřejnost. Provozujeme sociální firmy, jejichž smyslem je důstojné a smysluplné zaměstnávání lidí, kteří jsou znevýhodnění na otevřeném trhu práce. Zapojujeme se do reformy psychiatrické péče a bojujeme se stigmatizací lidí s duševním onemocněním.