Svoboda uzdravuje banner 740x500 Svoboda uzdravuje kina banner

Kampaň

SVOBODA UZDRAVUJE

Duševní krizí si v průběhu života projde každý čtvrtý z nás. V době celosvětové pandemie onemocnění Covid-19 se počet lidí, kteří zažili nebo dosud zažívají nějaký projev duševní nepohody, ještě dále zvýšil. Proto je mimořádně důležité, aby se téma duševního zdraví konečně stalo součástí hlavního proudu veřejné debaty. Bez duševního zdraví se totiž nikdy neobešlo a neobejde ani zdraví fyzické.     

Proto jsme připravili celospolečensky cílenou kampaň Svoboda uzdravuje. Ta má veřejnost jednak podpořit v odvaze mluvit otevřeně o duševním zdraví. Má ale také poukázat na to, že není rozhodně žádným projevem slabosti vyhledat odbornou pomoc. Svoboda v názvu kampaně navíc upozorňuje na skutečnost, že z duševních potíží se člověk nejlépe zotaví mezi svými nejbližšími, rodinou, přáteli, tedy tam, kde se cítí dobře. Nikoliv v prostředí odosobněných institucí typu velkých psychiatrických nemocnic.

Pokud spolu s námi sdílíte tento názor, hledáte pro sebe či pro někoho jiného odbornou pomoc nebo chcete přispět na rozvoj komunitních služeb v oblasti péče o duševní zdraví, pak jste tu správně a my Vám za to velice děkujeme!

Spot na podporu lidí s duševním onemocněním  

Díky finační podpoře Magistrátu hlavního města Prahy a Nadace ČEZ jsme získali prostředky na realizaci audiovizuálního díla s ambicí přitáhnout pozornost veřejnosti k tématu duševního zdraví/onemocnění a přispět k destigmatizaci lidí trpících nejrůznějšími formami duševních potíží.

Destigmatiční spot se natáčel v prostorách pražského Divadla ABC (viz také reportáž Studia 27). Na natáčení se podílel profesionální štáb se zkušenostmi z filmové, seriálové i reklamní tvorby. Scénář, režii a střih měl na starosti Matěj Šámal, za kamerou stál legendární Jan Baset Střítežskýo aranžmá jednotlivých scén se postaral uznávaný filmový architekt a scénograf Jan Vlček a hudbu složil Jan P. Muchow

Do hlavní role mladého, nadějného umělce s psychickými problémy byl obsazen Jáchym Sůra„Na začátku mám klaunské, jokerské líčení, což si vykládám tak, že to je ta maska, kterou si takový člověk musí nasadit, aby byl vůbec schopen ve společnosti obstát, protože sám za sebe se neodváží nebo má třeba pocit, že je za to souzený. V první části spotu o tu masku přicházím, pak jsem konfrontován se svými obavami, strachy, až se nakonec dopracuju do fáze, kdy tu masku mít nemusím. Ta postava vlastně představuje člověka, který trpí schizofrenií nebo jinou duševní nemocí, která člověka hodně znejistí v jeho existenci. On si prochází procesem, kdy mu Fokus a lidi z něj pomohli najít pevnou půdu pod nohama. Umožnili mu více si důvěřovat, poskytli mu nějaké zázemí. V závěrečné scéně pak tento člověk vychází do skutečného světa, už je sám za sebe, už dokázal integrovat své démony a je ready,“ popisuje příběh hlavního hrdiny herec Jáchym Sůra.

Ve spotu si jako alter ego hlavního hrdiny zahrál také zkušený herec Miroslav Hanuš. „Prostřednictvím Mirka jsme vizualizovali těžké životní rozpoložení, které hlavní hrdina uvnitř sebe sama prožívá. Mohou to být bludy nebo tísně, které se mu zjevují či ho dokonce pronásledují. Mirek tak v různých situacích, různým způsobem ztvárnil projevy duševní nemoci, ať už konkrétní, nebo v obecné rovině něco, co nás psychicky trápí,“ vysvětluje autorka projektu a manažerka Fokusu Praha pro fundraising Kateřina Uhlířová. Podle ní má být hlavním poselstvím zfilmovaného příběhu fakt, že nejdůležitější je o duševních potížích mluvit, nenechávat si je pro sebe. „Chtěli jsme poukázat i na to, jak je důležité všímat si lidí kolem sebe, ať už blízkých nebo kamarádů, protože díky tomu může být včas odhaleno, že se něco děje a že ten dotyčný by už třeba měl vyhledat i odbornou pomoc.“

Důležitost nasměrování a podpory potvrzuje i sám Miroslav Hanuš v odpovědi na otázku, jak se ke spolupráci s Fokusem vlastně dostal. „Pro tento projekt mě oslovila Katka Uhlířová, která dříve pracovala v České televizi a se kterou jsem se seznámil během natáčení televizní show StarDance. Stejně jako ona rád dělám po StarDance něco smysluplnějšího, a proto jsem tuto nabídku přijal. Sám jsem si prošel různými psychickými útrapami a moc dobře vím, jak je v této oblasti důležitá orientace. Protože člověk často neví, kam se obrátit. Nebo si myslí, že je v těch trablech sám. A to je zásadní omyl. Protože z vlastní zkušenosti vím, že ve chvíli, kdy člověk najde někoho, s kým o tom dokáže mluvit, a to může být někdo nejbližší nebo člověk z Fokusu nebo jiné organizace, současně získá důvěru, že nějaká cesta ven existuje, a ta víra je klíčová. Dokud člověk neví, o co jde, tak je jenom v pasti.“

Spot bude k vidění v rámci různých eventů k problematice duševního zdraví, na sociálních sítích a pokud se zadaří, také v českých kinech.

Na Youtube jsou také uloženy dvě kratší verze spotu, které v období od 24. 1. do 6. 2. 2022 vysílala Česká televize (odkaz na iVysílání zde).

      

Svoboda uzdravuje v ulicích Prahy 

Díky spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy se nám podařilo dostat kampaň také do pražských ulic. Od 8. do 21. 2. je v Praze k vidění 30 plakátů zarámovaných v citylight plochách u MHD zastávek a na info sloupech. Plakáty vizuálně odkazují ke spotu, v němž hlavní postavu ztvárnili Jáchym Sůra a Miroslav Hanuš. Na našem profilu na Facebooku jsme k tomu připravili SOUTĚŽ! Kdo plakát najde, vyfotí (nebo si u něj udělá selfie) a fotku pošle do pondělí 21. 2. 2022 do komentáře pod příslušný post, toho zařadíme do slosování. Tři šťastlivce pak odměníme dárky z našeho Fokushopu

Citylight Jáchym Sůra       Citylight Miroslav Hanuš    download.gif    

Příběhy STUDIA DUŠE

Jako další součást kampaně Svoboda uzdravuje se na přelomu srpna a září 2021 natáčely v kavárně Liberál v Praze také příběhy lidí se zkušeností s duševním onemocněním. Do tohoto STUDIA DUŠE Fokusu Praha přijalo pozvání devět hostů, jejichž příběhy postupně zveřejňujeme na našem Youtube kanále.   

      

 

Svoboda uzdravuje v médiích

Vše kolem kampaně Svoboda uzdravuje můžete sledovat také na našich profilech na sociálních sítích Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram a YouTube. Příspěvky jsou označeny hashtagem #svobodauzdravuje. 

O kampani se mluvilo také v České televizi v pořadu Sama doma (vysílání z 26. 1. 2022 od cca 30. minuty). Hostem vysílání byli Petr Hudlička (ředitel Fokusu Praha), Kateřina Uhlířová (manažerka fundraisingu Fokusu Praha) a herec Miroslav Hanuš.

Sama doma 26. 1. 2022   Petr Hudlička a Miroslav Hanuš

Další mediální výstupy