Fokus Praha pomáhá UkrajiněFokus Praha se podobně jako řada dalších českých neziskových organizací aktivně zapojil do pomoci lidem z Ukrajiny, kteří v důsledku ruské agrese byli nuceni opustit své domovy. Válečným uprchlíkům nabízíme zejména psychosociální podporu, volnočasové aktivity pro děti v rámci dětských skupin a také dostupné ubytovací kapacity. Psychosociální podpora může probíhat na pobočkách našich služeb, po domluvě přímo v terénu nebo telefonicky a přes náš online chat. Aby byla psychosociální pomoc co nejefektivnější a zaměřená na reálnou integraci Ukrajinců do regionu, rozhodli jsme se, na základě vstupních analýz, zaměstnat u nás ve Fokusu profesionály přímo z Ukrajiny, kteří budou zároveň součástí specializovaného multidisciplinárního týmu financovaného Magistrátem hlavního města Prahy.

Pomoc uprchlíkům koordinujeme ve spolupráci s Centrem sociálních služeb Praha a Organizací pro pomoc uprchlíkům. V případě Vašeho zájmu o individuální pomoc doporučujeme navštívit webové stránky pomahejukrajine.cz, nasiukrajinci.cz nebo stojimezaukrajinou.cz.

Projekt DUMKA – psychosociální podpora pro uprchlíky z Ukrajiny 

Projekt DUMKA tvoří multidisciplinární tým složený z ukrajinsky a rusky mluvících specialistů na duševní zdraví, zdravotní péči, sociální práci a školství. Tito specialisté pracují s klienty v jejich rodném jazyce na zlepšení jejich psychického zdraví a na lepší adaptaci k životu v České republice.

Tým dali dohromady tři čeští etablovaní poskytovatelé služeb – Fokus Praha, Green Doors a AMIGA (Agency for Migration and Adaptation). Metodicky je koordinován a garantován Metropolitním zdravotnickým servisem, příspěvkovou organizací hlavního města Prahy, jež novou službu financuje.

Podpora z projektu DUMKA je určena uprchlíkům z Ukrajiny, kteří pobývají na území hlavního města Prahy a okolí. Ti mohou využívat návaznou péči zejména v oblasti podpory psychického zdraví, napojení na síť sociálních služeb v Praze, doprovod apod.

Novou službu mohou využít také odborníci a organizace pracující s uprchlíky z Ukrajiny, lidé poskytující ubytování nebo jiné služby pro uprchlíky. V neposlední řadě je k dispozici také školám – mateřským, základním, středním i vysokým.

Služby týmu DUMKA jsou bezplatné. Objednávky lze provádět v pracovní dny od 9.00 do 18.30 hodin na telefonním čísle +420 778 979 211 nebo přes e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Více informací zájemci najdou na webové stránce www.dumka.cz.  

Leták služby je ke stažení zde.  

Relax v Domě u Libuše

Své kapacity poskytuje také Dům u Libuše (Libušina 5, Praha 2) – konkrétně ve středu od 17.00 do 20.00 hodin a v sobotu od 10.00 do 15.00 hodin. 

Dům u Libuše - pomoc Ukrajině

Dům u Libuše - pomoc Ukrajině