Fokus Praha pomáhá UkrajiněFokus Praha se podobně jako řada dalších českých neziskových organizací aktivně zapojil do pomoci lidem z Ukrajiny, kteří v důsledku ruské agrese byli nuceni opustit své domovy. Válečným uprchlíkům nabízíme zejména psychosociální podporu, volnočasové aktivity pro děti v rámci dětských skupin a také dostupné ubytovací kapacity. Psychosociální podpora může probíhat na pobočkách našich služeb, po domluvě přímo v terénu nebo telefonicky a přes náš online chat. Aby byla psychosociální pomoc co nejefektivnější a zaměřená na reálnou integraci Ukrajinců do regionu, rozhodli jsme se, na základě vstupních analýz, zaměstnat u nás ve Fokusu profesionály přímo z Ukrajiny, kteří budou zároveň součástí specializovaného multidisciplinárního týmu financovaného Magistrátem hlavního města Prahy.

Pomoc uprchlíkům koordinujeme ve spolupráci s Centrem sociálních služeb Praha a Organizací pro pomoc uprchlíkům. V případě Vašeho zájmu o individuální pomoc doporučujeme navštívit webové stránky pomahejukrajine.cz, nasiukrajinci.cz nebo stojimezaukrajinou.cz.

Projekt DUMKA – psychosociální podpora pro uprchlíky z Ukrajiny 

Projekt DUMKA tvoří multidisciplinární tým složený z ukrajinsky a rusky mluvících specialistů na duševní zdraví, zdravotní péči, sociální práci a školství. Tito specialisté pracují s klienty v jejich rodném jazyce na zlepšení jejich psychického zdraví a na lepší adaptaci k životu v České republice.

Tým dali dohromady tři čeští etablovaní poskytovatelé služeb – Fokus Praha, Green Doors a AMIGA (Agency for Migration and Adaptation). Metodicky je koordinován a garantován Metropolitním zdravotnickým servisem, příspěvkovou organizací hlavního města Prahy, jež novou službu financuje.

Podpora z projektu DUMKA je určena uprchlíkům z Ukrajiny, kteří pobývají na území hlavního města Prahy a okolí. Ti mohou využívat návaznou péči zejména v oblasti podpory psychického zdraví, napojení na síť sociálních služeb v Praze, doprovod apod.

Novou službu mohou využít také odborníci a organizace pracující s uprchlíky z Ukrajiny, lidé poskytující ubytování nebo jiné služby pro uprchlíky. V neposlední řadě je k dispozici také školám – mateřským, základním, středním i vysokým.

Služby týmu DUMKA jsou bezplatné. Objednávky lze provádět v pracovní dny od 9.00 do 18.30 hodin na telefonním čísle +420 778 979 211 nebo přes e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Více informací zájemci najdou na webové stránce www.dumka.cz.  

Leták služby je ke stažení zde.

Tvůrčí dílna pro uprchlíky z Ukrajiny

Komunitní centrum Dílna Fokusu Praha se sídlem v Karlíně (Pernerova 502/50, Praha 8) nabízí uprchlíkům z Ukrajiny možnost odpočinku a tvůrčích činností. Ženy s dětmi mohou navštívit centrum každé pondělí od 14.00 do 18.00 hodin. Na místě je možné využívat počítač s internetem, šít na šicím stroji, vyrobit si hračku, skládat skleněnou mozaiku, malovat, kreslit apod. Kontaktní osobou je vedoucí centra Eva Baierová (viz leták níže).     

Letak Dilna Pomoc Ukrajina 

Kurzy češtiny pro uprchlíky z Ukrajiny 

Sociální rehabilitace Hvězdáři Fokus Praha nabízí v pondělí a ve středu od 13.00 do 16.30 hod. uprchlíkům z Ukrajiny možnost využít prostor plně vybavené dílny pro tvůrčí činnosti, společenské hry či vaření. K dispozici je také bezplatné připojení k internetu. Centrum může rovněž zprostředkovat výuku základů českého jazyka pro dospělé (v době výuky nabízí možnost hlídání dětí). Kurzy češtiny si je potřeba domluvit předem na tel. čísle +420 777 800 514 nebo přes e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..  

Leták Hvězdáři

 

Relax v Domě u Libuše

Své kapacity poskytuje také Dům u Libuše (Libušina 5, Praha 2) – konkrétně ve středu od 17.00 do 20.00 hodin a v sobotu od 10.00 do 15.00 hodin. 

Dům u Libuše - pomoc Ukrajině

Dům u Libuše - pomoc Ukrajině