Informace pro dobrovolníky
Jaké podoby má dobrovolná práce u nás?
Skupinová práce:
Dobrovolníci a dobrovolnice standardně vedou kurzy počítačů, jazyků, tvořivý kroužek a další volnočasové aktivity. Pokud dobrovolník přijde sám s návrhem, jakou aktivitu by mohl vést a naši klienti projeví o takovou nabídku zájem, nezdráháme se tento nápad zrealizovat (např. různé taneční kurzy, aerobik, kurz šití). Dobrovolníci se též mohou spolupodílet na dalších aktivitách a programech, které pro klienty organizujeme, jako jsou volnočasové kluby, nácvik praktických dovedností, vycházky a výlety. Také uvítáme, když nám dobrovolníci pomohou s pořádáním různých jednorázových akcí.
Individuální práce:
Je založena na společném trávení volného času dobrovolníka s klientem. Dobrovolník může s klientem například chodit na výstavy, do kina či do kavárny. Zároveň mohou čas strávený spolu využít k nácviku jízdy v MHD nebo k nácviku nakupování. Vždy záleží na potřebách klienta, možnostech dobrovolníka a především na jejich vzájemné domluvě. Spolupráce dobrovolníka s klientem se navazuje minimálně na půl roku.
Kolik času je třeba věnovat dobrovolnictví?
- máme zájem o dlouhodobou spolupráci – minimálně půl roku (tzn. jeden semestr)
- předpokladem je ochota věnovat se dobrovolné práci pravidelně
- snažíme se přizpůsobit se časovým možnostem dobrovolníků
- na skupinovou práci by dobrovolník měl docházet zhruba jedenkrát v týdnu na 2 – 3 hodiny, nejčastěji v době od 10:00 do 17:00 (ve středy až do 20:00)
- individuální práce s klienty probíhá jednou týdně taktéž v rozsahu 2 – 3 hodin a v časech, na kterých se domluví klient s dobrovolníkem.
Co po dobrovolnících požadujeme?
- věk minimálně 18 let
- spolehlivost a pravidelné docházení na domluvené aktivity
- absolvování úvodního „proškolení" - tři návštěvy v denním centru
- účast na pravidelných společných schůzkách dobrovolníků (1 hodina měsíčně)
Co dobrovolníkům nabízíme?
- pravidelné schůzky a supervize
- možnost potvrdit dobrovolnou práci jako stáž či praxi
- možnost realizovat vlastní nápady při práci s klienty (např. pořádání kurzů, workshopů, přednášek, výletů atd.)
Jak probíhá přijímání zájemců o dobrovolnictví?
- zájemce o dobrovolnictví absolvuje úvodní pohovor s koordinátorkou dobrovolníků, kde se dozví podrobnosti o možnostech dobrovolné práce v naší organizaci, poté je pozván na stáž (3 návštěvy) do některého z našich programů či služby; po absolvování stáže se jak dobrovolník, tak koordinátorka programu rozhodují, zda spolu naváží spolupráci a jak bude spolupráce vypadat
- před zahájením samotné dobrovolnické práce s klienty dobrovolník podepisuje Dohodu o dobrovolné činnosti, Čestné prohlášení o mlčenlivosti a Etický kodex pracovníka ve Fokusu Praha.
Veronika Pramukova
tel: 774 804 914
Dům u Libuše
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.