Jeho diskotéka v jednom z pražských hudebních klubů proběhne koncem února 2019. Včetně menších společenských událostí se tak bude jednat asi o osmou akci se svépomocným Klubem Mosty. Pro všechny pracovníky i klienty Fokusu Praha uspořádal také předvánoční diskotéku v Centru vzdělávání. Také spolupracuje na akcích, které probíhají každou sobotu v Nadaci Bona.

Martinovi je 41 let a deset roků se živil jako profesionální dýdžej. Vystupoval ve známých klubech jako Duplex, Kostka nebo Klec. Jako rodák z Bohnic pravidelně pořádal akce v Šafránu na Odře a Nashvillu na Krakově i dětské diskotéky v rodinném klubu. Vedle hraní na diskotékách měl také stálý příjem z pracovního úvazku uklízeče metra. “S hraním jsem začínal jako patnáctiletý puberťák u kolotočů na výstavišti. Pouštěl jsem muziku, lákal lidi na ruské kolo a další prodlouženou jízdu,” popisuje Martin Novák.

Vydělával si až sedm tisíc za večer. Ušetřil si na profesionální aparaturu a nakoupil deset tisíc cédéček. Jenže zhruba před pěti lety na něho přešel milionový dluh jeho otce. Ten prosázel peníze ve sportce. Martin tak přišel o všechno včetně bytu a tři roky žil na ulici. “Kdo neprošel ulicí, ten si sám sebe nedokáže vážit. Přežíval jsem i na jídle z kontejnerů u supermarketů. A taky jsem poznával cizí lidi, kteří mi pomáhali a dávali náboj do života.”

Na Palmovce byl při potyčce basebalovou pálkou poraněn na hlavě. Tři dny strávil v nemocnici v umělém spánku. “Následující rok jsem třeba poznával svojí mámu, která pro mne v tu chvíli byla cizí člověk,” říká. Následně se u něj rozvinula poúrazová schizofrenie včetně slyšení hlasů. Hudba a kreslení mu pomáhají zvládnout dlouhodobou hospitalizaci. Má rád, když se lidi baví a je jedním z mála dýdžejů, kteří vůbec nepijí alkohol.

Nejraději má z hudby osmdesátá a devadesátá léta. Z té současné si vybírá hlavně Transmissions. “Třeba ve Spojených státech na Miami Beach se lidé umějí mnohem lépe bavit. Postaví velké podium, vystřídají se desítky dýdžejů, sjedou se lidé z celého světa a tančí se tři dny v kuse. Podobné je to Španělku, Itálii. Já jsem chodil na transmissions na výstaviště, ráno jsem třeba nic neslyšel, ale užil jsem si to.”

Důležité je podle něj bavit lidi, aby se odreagovali. Tanec doporučuje i jako výbornou pohybovou aktivitu, zvlášť po nabírání hmotnosti o vánočních svátcích. “Přijďte se pobavit a shodit nějaké kilo na diskotéce. U nás na oddělení v nemocnici se každý spravil o deset kilo a já dokonce o třináct. I když pohyb mám, tak u mne to dělají hodně prášky,” vypráví Martin.

Vždycky chtěl zkusit dělat v rádiu. Během hospitalizace však nemá ani dostatečný přístup k internetu, aby sledoval pracovní nabídky. Navíc to nyní vypadá, že bude stěhovat do Kutné Hory. Byl totiž zařazen do projektu chráněného bydlení. “Dostanu nového opatrovníka a bydlení vypadá moc pěkně. I když se mi nechce z Prahy, když jdu okolo našeho domu na sídlišti v Bohnicích, tak vždycky brečím. Ale tohle je nová příležitost,” uzavírá Martin Novák.

MartinNovak