Díky za optání – 2. díl podcastu Fokusu Praha o duševním zdraví a lidech s duševním onemocněním

Jak se ptát na psychické zdraví a jak mluvit s lidmi, které trápí duševní nepohoda či akutní psychická krize? Dozvíte se v dalším díle našeho podcastu STUDIO DUŠE.

„Pokud chceme mít s lidmi vztahy jako s lidmi, a ne jako s věcmi, tak se musíme zajímat o to, co se v nich odehrává, jak se mají, co prožívají,“ říká na úvod pořadu klinický psycholog, psychoterapeut a generální ředitel Fokusu Praha Petr Hudlička. Podle něj je klíčové, aby náš zájem o druhé byl autentický, doprovázela jej empatie i uvědomění, že každý člověk potřebuje něco trochu jiného.

To potvrzuje i Andrej Kos, člen Krizového týmu Fokusu Praha. Andrej vysvětluje, jak vypadá krizová intervence, v čem spočívá nabízená podpora a co je nejdůležitější při komunikaci s člověkem, který je v akutní psychické krizi. Seznámí nás také s fungováním protikrizového chatu, který je dostupný z domovské stránky webu Fokusu Praha.           

V podcastu dále uslyšíte postřehy Jany Krejčí, peer konzultantky z volnočasového a svépomocného klubu Mosty, která si díky své vlastní zkušenosti s duševním onemocněním vyzkoušela obě role – roli člověka, který potřeboval pomoc druhých, i toho, kdo nyní lidem s podobnými těžkostmi naslouchá a snaží se je podpořit.         

O naslouchání a sdílení prožitků, emocí a zkušeností je i kladenská skupina setkávání rodičů a blízkých osob lidí s duševním onemocněním. Jak s těmito lidmi, které obvykle spojuje osamělost, beznaděj, pocity viny, komunikovat, hovoří v podcastu sociální pracovnice Jaroslava Skučková a psycholožka Monika Štarková z Centra duševního zdraví Kladno.     

Druhý díl podcastu STUDIO DUŠE Fokusu Praha o duševním zdraví a duševních onemocněních připravila Magdalena Trusinová. Můžete si ho poslechnout v aplikacích SpotifyAnchor nebo Google Podcasts.

Více novinek
Přejít nahoru