V rámci služeb Fokusu Praha působí odborníci z řad sociálních pracovníků, psychologů, psychoterapeutů či psychiatrů. Jejich profesní know-how a expertíza dlouhodobě kultivují tuzemský systém podpory lidí s vážným duševním onemocněním. Naši experti jsou zároveň připraveni poskytnout odborná vyjádření pro mediální obsahy týkající se oblasti duševního zdraví, reformy systému péče o duševní zdraví a dalších souvisejících témat.
Mgr. et Mgr. Magdalena Opletalová, Ph.D. – odbornice pro témata spojená s ukončováním bytové nouze a přípravou legislativy
Magdalena Opletalová je ředitelkou Centra Podskalí Fokusu Praha. Dlouhodobě se zabývá tématem ukončování bytové nouze, je to i téma její disertační práce. Opakovaně se podílela na návrzích zákona o sociálním bydlení (návrzích, které neprošly legislativním procesem), strategii pro sociální začleňování a koncepčních materiálech. Je členkou vládního Výboru pro sociální politiku, rodinu a péči a členkou Platformy pro sociální bydlení za Fokus Praha.
Expertíza:
- Zákon o sociálním bydlení včetně důvodové zprávy
- Náklady veřejných rozpočtů vyvolané bytovou nouzí a bezdomovectvím – analýza
- Sociální pracovníci a pracovnice při ukončování bytové nouze – jak efektivně podporovat podporující
- Social Work in (Not) Ending Housing Need
- Potřeby vzdělávání sociálních pracovníků při výkonu sociální práce v oblasti ukončování bytové nouze
- Modely ukončování bytové nouze
Kontakt: +420 775 671 014; opletalova.magdalena@fokus-praha.cz
„Bydlení je lidské právo.“
Mgr. Gabriela Kallová, DiS. – odbornice na téma chráněné bydlení a koncept recovery house (Dům zotavení)
Gabriela Kallová je ředitelkou Centra Nábřeží Fokusu Praha a koordinátorkou Asociace komunitních služeb v oblasti péče o duševní zdraví. Je absolventkou studií Pastorační a sociální práce na ETF UK v Praze. Již v průběhu studia pracovala v neziskovém sektoru, kde se věnovala především kariérnímu poradenství a koordinaci vzniku mateřských center v neziskové organizaci Člověk v tísni. V devadesátých letech se účastnila rozvojových programů a komunitní práci pro lidi přesídlené ze zaplavených území na severu Argentiny. Později vedla obchodní týmy v několika firmách. Absolvovala dvouleté studium Logoterapie, výcvik Akreditovaný externí profesionální kouč (ICF). Má ráda historii, přírodu a létání.
Kontakt: kallova.gabriela@fokus-praha.cz
„Cesta se tvoří chůzí.“
Ing. Jiří Novák – odborník na sociální podnikání a zaměstnávání lidí s handicapem
Jiří Novák začínal ve Fokusu v roce 1991 jako pracovní terapeut v chráněné kuchařské dílně, později se stal jejím vedoucím. V letech 1996 – 2000 odešel na čas do komerčního sektoru, kde získával pracovní zkušenosti (vedoucí hotelu a obchodní manažer). V roce 2001 se vrátil zpět do Fokusu Praha, do nově otevřené sociální firmy Jůnův statek, na pozici vedoucí provozu restaurace, načež se v roce 2005 stal jejím vedoucím. V letech 2005 – 2012 byl členem Rady občanského sdružení. V lednu 2013 nastoupil do funkce ředitele regionu střední Čechy. Je aktivní v oblasti sociálního podnikání v ČR, jeho propagaci, rozvoji a předávání zkušeností. Je členem kontrolní komise TESSEA, zastupuje Platformu sociálních firem a je členem programového výboru v Mas Nad Prahou. Od září 2014 byl ve funkci ředitele Centra sociální firmy. Od ledna 2022 je jednatelem společnosti Fokus Praha sociální firmy, s.r.o.
Expertíza: Manuál pro založení sociální firmy (2018, diplomová práce), Ekonomické aspekty zaměstnávání osob s duševním onemocněním (2016, bakalářská práce)
Kontakt: novak.jiri@socialnifirmy.cz
„Není rozhodující typ handicapu, ale to, co umíte a chcete dělat.“
Jana Krejčí – odbornice na peerství u dospívajících
Jana Krejčí je průvodkyní ve službě dostuduj.fit Fokusu Praha, expertní konzultantkou Metropolitního zdravotnického servisu k věkové kategorii 16+ a expertkou v programu Blázníš? No a! Psychické problémy ji provázely od dětství. Po řadě krizí a neúspěšných léčeb se postavila na vlastní nohy a skrze vlastní zkušenost se zotavením se snaží pomáhat druhým. Studuje sociální práci a zasazuje se o to, aby lidem se zkušeností bylo nasloucháno, aby byli zapojování v systému péče o duševní zdraví a mohli si pomáhat navzájem. Usiluje o to, aby se s lidmi s duševními obtížemi jednalo s respektem a porozuměním.
Kontakt: krejci.jana@fokus-praha.cz
„Pevně věřím, že s dostatkem podpory má každý člověk šanci na zotavení a naplněný život. Každý si k němu ale musí najít svou vlastní cestu. Duševní zdraví znamená mít se rád a chtít žít.“
Daniel Šebek – odborník na peerství
Daniel Šebek pracuje v Domě u Libuše Fokusu Praha, nízkoprahovém klubu pro lidi se zkušeností s duševním onemocněním. Vede skupinové programy jako jógu nebo angličtinu a má individuální podpůrné rozhovory s klienty. Ve volném čase rád čte, sportuje a sleduje filmovou tvorbu.
Kontakt: sebek.daniel@fokus-praha.cz