Covidová pandemie a pokračující nejistota vyvolaná současným válečným konfliktem na Ukrajině způsobily, že ve společnosti narůstá počet mladých lidí s psychickými problémy a duševními onemocněními. Proto jsme se v prvním díle našeho podcastu STUDIO DUŠE zaměřili právě na tuto ohroženou skupinu, na níž se často v nabídce služeb a podpoře ze strany státu zapomíná.
„Mladší lidi potkáváme buď po prvních zkušenostech s hospitalizací, nebo se na nás obracejí, když to vypadá, že jiné řešení než hospitalizace moc není,“ říká Darina Deáková, vedoucí Centra duševního zdraví Podskalí, jehož zřizovatelem je Fokus Praha. Darina, jež působí v centru jako sociální pracovnice a case manažerka, zároveň potvrzuje, že v posledních dvou letech i do jejich centra přichází mnohem více klientů ve věku kolem osmnácti do pětadvaceti let.
Fokus Praha reagoval na zvyšující zájem mladých klientů snížením spodní věkové hranice pro využívání svých služeb z 18 na 16 let. Stále však platí, že organizace se primárně zaměřuje na podporu lidí s vážným duševním onemocněním. Náctiletým klientům, kteří poprvé zažívají psychickou krizi, tak často poskytuje podporu do doby, než začnou využívat například individuální psychoterapii.
„Někdy mám pocit, že duševní zdraví podkopává, když člověk málo poslouchá své vášně a sny. Když si za tím málo jde a když vyjadřuje málo své pocity nebo emoce,“ uvažuje nad možnými důvody rozvoje duševních potíží u mladých Darina Deáková. Všímá si také nárůstu případů, kdy psychické problémy vedou mladé lidi k sebepoškozování nebo sebevražedným tendencím.
Své o tom ví Jana Krejčí a Jana Josefová. Obě spojuje skutečnost, že již jako náctileté studentky střední školy musely čelit problémům s duševním zdravím a zároveň se s těmito nepříjemnostmi dokázaly poprat a přetvořit je i v něco pozitivního; obě v současné době pracují ve Fokusu na pozici peer konzultantů, tedy zaměstnanců, kteří skrze svoji zkušenost s duševním onemocněním pomáhají ostatním klientům najít vlastní cestu k plnohodnotnému životu.
O rizikovém období puberty spojeném s řadou stresorů a o důležitosti včasné prevence hovoří v podcastu psycholožka Zuzana Karnoubová a Radka Votavová ze služby podporovaného vzdělávání – dostuduj.fit. Radka je zároveň vedoucí Centra vzdělávání Fokusu Praha, pod které spadá i preventivně vzdělávací program pro studenty, jejich rodiče i učitele středních škol s názvem Blázníš? No, a!
S mikrofonem jsme dále zavítali na Karlínský den duševního zdraví v rámci osvětové kampaně Týdny pro duševní zdraví, kterou Fokus založil a spolupořádá již od roku 1990, nebo jsme se zastavili u psychoterapeuta Lukáše Kutka, jehož poradnu najdete na stejné karlínské adrese jako tým služby dostuduj.fit (Pernerova 293/11).
První díl podcastu STUDIO DUŠE Fokusu Praha o duševním zdraví a duševních onemocněních připravila Magdalena Trusinová. Můžete si ho poslechnout přes Spotify, Anchor , YouTube nebo Google Music.