„Reforma péče o duševní zdraví ani její jednotlivé projekty nejsou plody hluboké nenávisti mezi politiky, nýbrž kroky realizované profesionály a profesionálkami potřebné pro důstojný život lidí se zkušeností s duševním onemocněním v ČR,“ píše se v úvodu stanoviska zástupců lidí se zkušeností s duševním onemocněním v Národní radě pro duševní zdraví. Stanovisko, jež podpořily i organizace poskytující lidem s duševním onemocněním sociálně-zdravotní služby (sdružené např. v Asociaci komunitních služeb v oblasti péče o duševní zdraví nebo Platformě pro transformaci péče o duševní zdraví), reaguje na nedávné výroky ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, publikované v rozhovoru pro Deník N dne 1. 3. 2023. V něm ministr Válek mj. uvedl, že reforma v předchozích osmi letech „zdevastovala psychiatrii“ a centra duševního zdraví vznikla jen „jako plod upřímné, hluboké nenávisti premiéra Babiše s ministryní Maláčovou“.
V reakci na tyto výroky signatáři otevřeného dopisu připomínají, že je to právě Válkem kritizována reforma, která nastartovala řadu projektů v oblasti deinstitucionalizace, k nimž se Česká republika mj. mezinárodně zavázala. Proces deinstitucionalizace představují i zmíněná centra duševního zdraví, jejichž vznik autoři dopisu vnímají jako „důležitý krok směrem k rozšíření komunitní a multidisciplinární péče v ČR, na kterou by osoby se zkušeností s duševním onemocněním měly mít nárok“.
Zároveň vyjadřují obavy, zda tento směr, jímž se reforma ubírala, není nyní v ohrožení. „Vyzýváme proto politiky zodpovědné za fungování systému péče o duševní zdraví, aby se vší zodpovědností zajistili pokračování reformy péče o duševní zdraví. Stojíme si za tím, že Vláda ČR a další veřejné instituce by měly naplňovat své závazky a podpořit další rozvoj a modernizaci péče o osoby s duševním onemocněním v souladu se schválenými národními i mezinárodními dokumenty,“ stojí v závěru stanoviska, které podporuje i Fokus Praha.
Celé stanovisko je k dispozici zde.