Nejčastější dotazy
Do you offer care in English?
Our psychotherapeutic center provides psychological and psychiatric services only in the Czech and Slovak languages.
Jak se objednat?
Ozvěte se nám (233 354 547, 777 800 387, recepce.brevnov@fokus-praha.cz), zanechte prosím spojení na sebe, ozveme se vám zpátky během dvou pracovních dnů s návrhem termínu úvodního rozhovoru.
Co dělat, když na první setkání nemohu přijít?
Pokud potřebujete termín setkání zrušit nebo změnit, zavolejte na recepci (777 800 387) nejpozději 48 hodin předem. U setkání v pondělí volejte nejpozději v předcházející pátek. Můžete si domluvit jeden náhradní termín. Další změna už z důvodu velkého zájmu o vstup do naší péče není možná.
Pokud termín zrušíte později než 48 hodin dopředu a požádáte o termín náhradní, budeme po vás žádat částečnou úhradu času našeho terapeuta ve výši 800 Kč. Platbu uskutečníte na začátku sezení s terapeutem. Péče u nás je plně hrazena ze zdravotního pojištění pouze v případě, že se na setkání dostavíte. Pokud nemůže přijít, pojišťovna nám vzniklé náklady na Vám rezervovaný čas terapeuta nehradí.
Pokud se nemůžete dovolat na recepci, napište SMS nebo email (recepce.brevnov@fokus-praha.cz). Přijde-li nám zpráva více než 48 hodin předem, je změna termínu bez poplatku.
Co se děje při prvním setkání?
Vstupní rozhovor trvá 50 - 90 minut. Můžete přijít i v doprovodu osoby, která je vám oporou. Přijďte 15 až 30 minut předem, abyste mohli vyplnit vstupní dotazník.
Po jeho vyplnění si promluvíte s jedním z našich terapeutů. Terapeut se Vás bude ptát, na jakém tématu byste potřebovali v terapii pracovat. Také ho bude zajímat stručné shrnutí Vašeho životního příběhu a aktuální situace. Pro zahájení vztahové terapie zaměřené na změny v životě také hodnotíme připravenost klientů pro systematickou práci na sobě. V případě potřeby získáváme další informace s využitím psychodiagnostických dotazníkových metod.
Informace z prvního setkání náš terapeut konzultuje na poradě s terapeutickým týmem. Ten je složený z řady profesionálů s odlišnými přístupy a zkušenostmi. To nám umožňuje zhodnotit možnosti léčby z více perspektiv a zformulovat doporučení do individuální nebo skupinové terapie, stacionáře, expresivní terapie atd. Také Vám můžeme doporučit konzultovat stav v centru duševního zdraví, s psychiatrem apod.
V případě naléhavých nebo specifických potíží doporučujeme předem absolvovat speciální léčebný program - např. DBT léčbu, nácvikovou kognitivně behaviorální terapii, poradenství pro osoby na autistickém spektru, léčbu závislosti, stabilizační pobyt v nemocnici nebo na psychoterapeutickém oddělení.
Pracovník, se kterým jste mluvil /-a, vám pak telefonicky nebo mailem sdělí výstup z konzultace v týmu. V případě, že se Vám neozve do 14 dní, prosíme, kontaktujte recepci.
Pokud se shodneme, že program u nás je pro Vás vhodný a zapíšeme Vás na pořadník, můžete s terapií u nás počítat. Jakmile se některému terapeutovi uvolní místo, bude Vás přímo kontaktovat. Podle počtu přijatých klientů před Vámi to může trvat i několik měsíců. Vážíme si proto Vaší trpělivosti.
Mohu k vám objednat své dítě mladší 18 let? Můžeme k vám docházet na rodinnou psychoterapii?
Dětem a mladistvým pod 17 let se u nás nevěnujeme terapeuticky ani diagnosticky. Obraťte se prosím na dětského klinického psychologa, ev. psychoterapeutické centrum Nákel. U lidí na prahu dospělosti (méně než rok do plnoletosti) i čerstvě plnoletých zájemců o terapii posuzujeme při vstupním pohovoru charakter obtíží a psychickou vyzrálost. Podle toho pak klienty do péče přijímáme či ne.
Na rodinou terapii k nám dochází dospělí klienti s psychickými potížemi se svými rodiči, sourozenci, partnery nebo vlastními dětmi (ti mohou být i mladší 18 let). Neposkytujeme rodinnou terapii, kde by bylo ve středu zájmu dítě s psychickými či výchovnými potížemi.
Mohu se u vás léčit "bez diagnózy"?
Diagnóza je podmínkou pro péči hrazenou ze zdravotního pojištění. Samotná diagnóza ale často jen částečně vypovídá o vhodnosti psychoterapeutické léčby a optimální formě léčby. Klíčové pro nás je, zda klient může profitovat z námi poskytované terapie. To posuzujeme vždy individuálně. Zvažujeme při tom s jakým problémem přicházíte v kontextu vaší životní situace a připravenosti na systematickou léčbu terapeutickými prostředky (viz popis vstupního setkání).
V Psychoterapii Fokus Praha poskytujeme psychoterapeutické služby klientům, kterým byla diagnostikována duševní porucha. Může se jednat o duševní onemocnění, osobnostní potíže i problémy se stresem. Pokud klient nemá doporučení od psychiatra, navrhneme diagnózu sami v rámci vstupního vyšetření.
Pro koho je psychoterapie u nás vhodná?
Psychoterapeutických přístupů a metod existuje velké množství, v našem centru využíváme k navození pozitivních změn u klientů práci s emocemi, vztahy, reflektováním vlastní minulosti a přítomnosti. Někteří naši terapeuti navíc zapojují bodyterapii nebo expresivní (umělecké) terapeutické přístupy.
- Terapie probíhá, pokud se klient dokáže hlouběji bavit o svých vztazích a vnitřním prožívání. Pro klienty, kteří k tomu nemají dostatečnou kapacitu, je vhodnější psychologické poradenství nebo nácviková terapie, což u nás neposkytujeme. Některým klientům může pomoci docházka do intenzivnější formy terapie jako je stacionář, který jim tyto oblasti zpřístupní.
- Psychoterapii vnímáme jako aktivní proces, který na klienta klade přiměřené nároky. Potřebujeme, aby klient mohl docházet pravidelně, aby s terapeutem dokázal navázat důvěrný vztah a otevřeně s ním probíral své myšlenky a pocity včetně těch nepříjemných. Díky tomu je někdy docházka do terapie i náročná, protože nás vrací k bolavým tématům. Překážkou terapie je, pokud klient nemůže docházet soustavně po dobu jednoho roku a pokud nemůže s terapeutem sdílet všechny relevantní informace (tabu) a prožitky. Také nepodporujeme souběh dvou a více individuální terapií.
- Terapeut s klientem hledá náhled na širší souvislosti mezi problémy, životním stylem a životním příběhem. Zaměřuje se na oblasti, které klient může ovlivnit a podporuje ho v nastolení změny v životním stylu, chování k sobě a ve vztazích. V rámci individuální terapie nedovedeme změnit okolí klienta.
- U lidí v komplikovaných situacích, kde se kombinují problémy duševní, tělesné, sociální a např. i finanční a v pracovní či bytové sféře, je psychoterapeutická péče nedostačující. Doporučujeme primárně zahájit spolupráci s centry duševního zdraví, komunitními týmy Fokusu apod. Ideální jsou psychoterapeutické intervence nabízené jako součást zdravotně-sociální péče.
- Při terapii klienti přirozeně narážejí na vnitřní vědomé i nevědomé bloky, které jim brání v hlubším porozumění sobě nebo v práci na změně. Je na odborném zvážení terapeuta, zda se ve spolupráci s klientem podaří tyto bloky překonat a na klientovi, zda do toho půjde. Primárním cílem je klientovi neuškodit, jsme tak opatrní na situace, kdy by zahájení terapie a nárok na překonání těchto bloků mohl klientova příliš přitížit.
- Terapie u nás není vhodná pro klienty vysoce ohrožené sebevražedným nebo sebepoškozujícím chováním, kteří se ještě nedokáží opřít o funkční krizový plán a v krizi potřebují získávat pomoc, aby si neublížili. Tyto naléhavé stavy nelze bezpečně řešit docházkou do terapie jednou za týden nebo čtrnáct dní. Vyžadují flexibilní pomoc krizové služby v daný moment, někdy dokonce hospitalizaci. Osvojení si strategií k jejich překonání vlastními silami vyžaduje intenzivnější nácvik potřebných dovedností, který se obvykle realizuje ve skupině v rámci stacionáře nebo docházkou individuálně za terapeutem několikrát za týden. Tuto specializovanou a intenzivní formu péče u nás neposkytujeme. Věnujeme se klientům, kteří úspěšně absolvovali např. programy DBT a přejí si dál pracovat na svých tématech.
Některé kontraindikace jsme schopni odhalit již při vstupním pohovoru, jiné mohou vyjít na povrch až v průběhu terapie. V takových případech se domlouváme na jejím ukončení nebo přerušení po dobu jiné léčby.
Mohou k nám docházet kolegové z Fokusu?
Ne, není to možné. Charakter naší terapeutické práce vyžaduje náš vstup do docela intimního prostoru klienta, který i v celkově otevřené organizaci jakou je Fokus Praha překračuje hranice kolegiality. V rámci Fokusu máme společné vrchní vedení, informace které byste nám o své práci a sobě samotnému sdělily, už bychom museli i na kolegiální úrovni brát nějak v potaz.
Ne terapii k Vám dochází můj blízký. Mohu chodit také?
Obvykle to není možné. Přednost dostává klient, který přišel jako první. Není to možné vzhledem k týmové povaze naší práce. Také nedoporučujeme společný psychoterapeutický program lidem, kteří se předem dobře znají - jsou přátelé nebo kolegové - a jejich vztah by tím byl zbytečně zatěžován.
Mám problémy se závislostí, mohu začít chodit?
Nepracujeme s aktuálně závislými uživateli psychoaktivních látek. V případě duálních diagnóz individuálně posuzujeme závažnost závislosti.
Věnujete se lidem s autismem?
Lidem s primární poruchou autistického spektra se nevěnujeme. Doporučujeme se obrátit na Nautis.
Věnujete se lidem s neurologickým onemocněním mozku?
Pacientům s organickými duševními poruchami (např. počínající demencí, po úrazech atd.) doporučujeme se obrátit na specializované služby (Cerebrum). Nepřijímáme klienty s mentálním hendikepem.
Přijímáte klienty s poruchou příjmu potravy?
Neposkytujeme specifickou formu léčby, kterou vyžadují poruchy příjmu potravy.
Jak dlouho trvá léčba?
Docházka do individuální psychoterapie je u nás časově ohraničená. Délka docházky je individuální a vychází z dohody mezi klientem a terapeutem. Může trvat několik měsíců nebo i déle než jeden rok. Klient spolu s terapeutem pravidelně hodnotí průběh terapie a vhodnost jejího pokračování. Na ukončení terapie pohlížíme jako na proces, který může sám o sobě trvat nějakou dobu.
Stacionární program - trvá přibližně 3 měsíce.
Ambulantní skupiny - délka docházky záleží na typu skupiny, každá může mít jiné časové omezení.
Individuální psychoterapie - délka spolupráce je na dohodě s psychoterapeutem, obvykle 1-2 roky.
Párová a rodinná terapie - délka je na dohodě s psychoterapeuty.
Co se stane, když nepřijdu na terapii?
Pokud docházíte na individuální psychoterapii a potřebujete změnit nebo zrušit předem domluvené setkání, zavolejte na recepci (777 800 387). Ta váš vzkaz předá terapeutovi. Recepce je vám k dispozici ve všední dny od 8:00 do 16:00. V případě, že se nemůžete dovolat, napište SMS a podepište se v ní, abychom věděli, kdo se omlouvá.
Pokud se z individuální terapie omluvíte méně než 48 hodin před sjednaným termínem konzultace, budeme po vás požadovat poplatek ve výši 700 Kč. Poplatek hradí náklady na čas terapeuta, které vlivem vaší absence nebudou uhrazeny zdravotní pojišťovnou. V úvodu docházky do terapie od vás terapeut vybere vratnou zálohu ve výši 700 Kč, ze které se poplatek strhne. Na následující terapii od vás vybere nových 700 Kč. Na konci terapie vám bude nevyčerpaná záloha vrácena. Pokud se posledního setkání s terapeutem nebudete moci zúčastnit, zbylou zálohu si můžete vyzvednout do 6 měsíců od posledního setkání s terapeutem. Dejte nám předem vědět na email zdravotni@fokus-praha.cz, kdy si pro peníze přijdete.
U skupinové psychoterapie platí stejná pravidla jako v případě omluv z individuální terapie: Pokud se ze skupinového setkání omluvíte méně než 48 hodin před sjednaným termínem konzultace, budeme po vás požadovat poplatek ve výši 300 Kč. Na začátku docházky od vás terapeuti vyberou zálohu na tři poplatky ve výši 900 Kč. Zálohu je třeba v případě absencí průběžně doplňovat. Nevyčerpanou zálohu vám terapeuti vrátí na závěr vaší docházky do skupiny.
Spolupracujete s jinými sociálními nebo psychiatrickými službami?
Je to na domluvě; je možné dohodnout společnou schůzku s nimi a s klientem, tzv. síťové setkání.
Jakou máte pracovní dobu?
Dům se otevírá v 8 hodin a poté je možné se nám dovolat nejpozději do 16 hodin. V tomto rozmezí také probíhají téměř všechny individuální terapie. Ty závisí na časových možnostech psychoterapeutů. Stacionář a některé skupiny začínají dopoledne, jiné v odpoledních hodinách. Některé programy, hlavně všechny krátkodobé programy pro veřejnost, se konají v podvečerních hodinách.
Mohu docházet na terapii jako samoplátce?
Do péče přednostně přijímáme klienty zdravotních pojišťoven. Pokud preferujete přímou platbu, doporučujeme obrátit se na profesionály v péči o duševní zdraví v soukromých praxích mimo systém veřejného zdravotnictví, kteří nejsou tak vytížení. Ceník našich služeb Vám zašleme na vyžádání - pište na zdravotni@fokus-praha.cz.