Jsme multidisciplinární tým poskytující terénní i ambulantní služby dospělým lidem se zkušeností s duševním onemocněním. Poskytujeme profesionální služby s respektem k našim klientům. Snažíme se podpořit jejich vlastní sebedůvěru a dovednosti potřebné ke zlepšení kvality života. Rozsah a podobu poskytovaných služeb s každým klientem individuálně plánujeme a přizpůsobujeme s ohledem na jeho přání, situaci a jeho potřeby. Všechny naše služby jsou bezplatné (kromě chráněného bydlení, které je poskytováno za úhradu) a spolupráce s námi je ryze dobrovolná.
Principy naší práce
Ctíme individuální
a profesionální přístup
- Pracujeme systémem case management – každý klient má svého klíčového pracovníka, se kterým plánuje péči a zapojení dalších spolupracujících osob.
- Během začátku možné spolupráce zjišťujeme potřeby, přání a situaci každého.
- Naše podpora je zjištěným potřebám přizpůsobená a velmi individuální.
- Setkání s klientem probíhají u něj doma, v nemocnici, na našem pracovišti nebo jinde podle potřeby.
- Citlivě a trpělivě hledáme cestu ke klientům, kteří mají tendenci v obdobích zhoršení příznaků nemoci nebo obecně odmítat veškerou péči a uzavírat.
Pracujeme se základními principy
zotavení (recovery)
- Víme, že duševní onemocnění může potkat každého.
- Věříme, že z duševního onemocnění se dá zotavit.
- Vnímáme každého člověka především jako jedinečného a rovnocenného partnera.
- Klíčovou hodnotou naší práce je naděje, že se věci mohou posouvat k lepšímu.
Komu a jak pomáháme
Komunitní tým Dolní Povltaví poskytuje registrované služby sociální rehabilitace a chráněné bydlení.
Služba sociální rehabilitace je určena lidem se zkušeností s duševním onemocněním, kterým pomáhá zvládat projevy nemoci tak, aby mohli žít ve svém domácím prostředí, nebo se do něj vrátit. Podpora často začíná návštěvami klienta během hospitalizace. Rozsah a podoba služby je individuálně plánována s každým klientem. Intenzita podpory a četnost schůzek pružně reaguje na aktuální potřeby klienta, v době zhoršení stavu navštěvujeme klienta v nemocnici. Službu sociální rehabilitace poskytujeme bezplatně. Rozsah je nicméně limitován naší personální kapacitou. V případě zájmu se prosím informujte na kontaktním e-mailu či v rámci pracovní doby telefonicky. Poradenství a podporu nabízíme také rodině klienta a jeho nejbližšímu okolí.
Chráněné bydlení je určeno pro osoby, které mají zkušenost s duševní nemocí a chtějí se osamostatnit. V chráněných podmínkách tak budou mít možnost vyzkoušet si samostatné bydlení a všechny činnosti s ním spojené (například péči o domácnost, péči o vlastní osobu nebo hospodaření s financemi). Klienti bydlí v samostatných uzamykatelných pokojích v bytech v běžné zástavbě (společně bydlí maximálně 3 lidé), mají k dispozici sdílené společné prostory, pracovník není stále přítomen. Míru podpory si domlouvá klient individuálně, v rozsahu min. 4 hodin měsíčně. Chráněné bydlení má tréninkový charakter, je časově ohraničené, a není náhradou za sociální bydlení. Služba Chráněné bydlení je za úhradu.
Kdy nejčastěji pomáháme
- dlouhodobou individuální podporu;
- intenzivní podporu v době zhoršení zdravotního stavu v klientově domácím prostředí;
- nakontaktování na zdravotnické služby;
- radu nebo praktickou pomoc při hospodaření s penězi;
- sociální poradenství včetně pomoci s vyplňováním formulářů apod.;
- doprovody k lékařům, na úřady apod.;
- zprostředkování dalších návazných služeb;
- zapojení do volnočasových aktivit komunitního rázu.
Jakou konkrétní pomoc nabízíme
- při zapojení do běžného života a zvládání pravidelných denních aktivit;
- při hájení práv a zájmů klienta;
- při řešení obtížných životních situací;
- při krizových situacích spojených se zhoršeným zdravotním stavem;
- při dodržování léčebného režimu;
- při jednání s lékaři;
- při jednání s úřady a dalšími institucemi;
- při získávání návyků samostatného bydlení (údržba domácnosti, komunikace se spoluobyvateli nebo s rodinnými příslušníky, finanční hospodaření);
- při koordinaci dalších sociálně zdravotních služeb.
Kde působíme
Naše sociální služby poskytujeme lidem, kteří žijí v severní části okresů Praha-západ a Praha-východ. Konkrétně jsou naším spádem tyto obce: Bašť, Bořanovice, Číčovice, Dobrovíz, Holubice, Horoměřice, Husinec, Jeneč, Klecany, Klíčany, Kněževes, Libčice nad Vltavou, Líbeznice, Lichoceves, Máslovice, Odolena Voda, Okoř, Panenské Břežany, Předboj, Roztoky, Sedlec, Statenice, Středokluky, Svrkyně, Tursko, Úholičky, Únětice, Veliká ves, Velké Přílepy, Větrušice, Vodochody, Zdiby a Zlonín.
Pokud nepatříte do naší spádové oblasti, nebo hledáte pro sebe či pro své blízké jiný typ podpory, přejděte prosím do sekce Služby pro lidi s duševním onemocněním.
V případě zájmu o službu chráněného bydlení nás neváhejte kontaktovat.
Financování a registrace
Komunitní tým Dolní Povltaví je financován z rozpočtu Fokusu Praha a registrován v souladu se zákonem č. 108/2006 Sb. o sociálních službách jako služba Sociální rehabilitace (identifikátor 4134002) a služba Chráněné bydlení (5878280).
Služba Sociální rehabilitace je finančně podpořena z projektu Středočeského kraje a je v souladu s cílem a posláním služby.