Edice Luna

LUNA je literární edicí vydavatelství Fokusu Praha, která vznikla v roce 2022. Zaměřuje se na umělecky hodnotná díla autorů, jejichž život poznamenaly problémy s duševním zdravím. Knihy z edice LUNA umožňují nahlédnout do niterních světů, mezi divoké stíny, ticho tmy i zářivé hvězdy. Stíny a odstíny, realita a sen, co děsí a co vzrušuje, k odvaze nebo odvazu, spaní či snění, psaní nebo čtení. LUNA chce nejenom inspirovat, ale i bořit mýty a předsudky spojené s lidmi s psychickými onemocněními. Název LUNA v sobě nese mnoho odkazů, ať již na poetiku, umění a přirozenost. 

Sukničkář

Sukničkář

První publikací vydanou v edici LUNA je hypnotická novela Tomáše Vaňka Sukničkář. "S vydáním knihy Sukničkář jsme se posunuli opět k nové startovní čáře. Již delší dobu jsme uvažovali o možnosti vydávat také původní, autorskou tvorbu. Buď s tématikou duševního zdraví či onemocnění, nebo od autora, který s tím má velkou osobní zkušenost. A v roce 2022 se nám to poprvé podařilo," říká manažerka edice LUNA Hana Hanibalová.

V novele Sukničkář dává autor Tomáš Vaněk nahlédnout do svého niterného prožívání. Ukazuje na jedné straně svou touhu po vztazích i jejich komplikovanost a na druhé straně prolínání světa skutečného se světem představ. To vše svým charakteristickým, neobvykle obrazotvorným literárním stylem, který dalece vybočuje z běžného beletristického jazyka. Autorovu práci s mnohovrstevnými významy dotvářejí sugestivní ilustrace Terezy Laznové. Kniha vyšla s finanční podporou Ministerstva kultury a Státního fondu kultury ČR. Objednat ji lze prostřednictvím charitativního obchodu Fokusu Praha – Fokushop.cz.

Přejít nahoru