Svoboda uzdravuje

Svoboda uzdravuje_banner_1200x1200

Duševní krizí si v průběhu života projde každý čtvrtý z nás. V době celosvětové pandemie onemocnění Covid-19 se počet lidí, kteří zažili nebo dosud zažívají nějaký projev duševní nepohody, ještě dále zvýšil. Proto je mimořádně důležité, aby se téma duševního zdraví konečně stalo součástí hlavního proudu veřejné debaty. Bez duševního zdraví se totiž nikdy neobešlo a neobejde ani zdraví fyzické.

Proto jsme připravili celospolečensky cílenou kampaň Svoboda uzdravuje. Ta má veřejnost jednak podpořit v odvaze mluvit otevřeně o duševním zdraví. Má ale také poukázat na to, že není rozhodně žádným projevem slabosti vyhledat odbornou pomoc. Svoboda v názvu kampaně navíc upozorňuje na skutečnost, že z duševních potíží se člověk nejlépe zotaví mezi svými nejbližšími, rodinou, přáteli, tedy tam, kde se cítí dobře. Nikoliv v prostředí odosobněných institucí typu velkých psychiatrických nemocnic.

Pokud spolu s námi sdílíte tento názor, hledáte pro sebe či pro někoho jiného odbornou pomoc nebo chcete přispět na rozvoj komunitních služeb v oblasti péče o duševní zdraví, pak jste tu správně a my Vám za to velice děkujeme!

Spot na podporu lidí s duševním onemocněním

Díky finanční podpoře Magistrátu hlavního města Prahy a Nadace ČEZ jsme získali prostředky na realizaci audiovizuálního díla s ambicí přitáhnout pozornost veřejnosti k tématu duševního zdraví/onemocnění a přispět k destigmatizaci lidí trpících nejrůznějšími formami duševních potíží.

Destigmatiční spot se natáčel v prostorách pražského Divadla ABC (viz také reportáž Studia 27). Na natáčení se podílel profesionální štáb se zkušenostmi z filmové, seriálové i reklamní tvorby. Scénář, režii a střih měl na starosti Matěj Šámal, za kamerou stál legendární Jan Baset Střítežskýo aranžmá jednotlivých scén se postaral uznávaný filmový architekt a scénograf Jan Vlček a hudbu složil Jan P. Muchow.

Do hlavní role mladého, nadějného umělce s psychickými problémy byl obsazen Jáchym Sůra„Na začátku mám klaunské, jokerské líčení, což si vykládám tak, že to je ta maska, kterou si takový člověk musí nasadit, aby byl vůbec schopen ve společnosti obstát, protože sám za sebe se neodváží nebo má třeba pocit, že je za to souzený. V první části spotu o tu masku přicházím, pak jsem konfrontován se svými obavami, strachy, až se nakonec dopracuju do fáze, kdy tu masku mít nemusím. Ta postava vlastně představuje člověka, který trpí schizofrenií nebo jinou duševní nemocí, která člověka hodně znejistí v jeho existenci. On si prochází procesem, kdy mu Fokus a lidi z něj pomohli najít pevnou půdu pod nohama. Umožnili mu více si důvěřovat, poskytli mu nějaké zázemí. V závěrečné scéně pak tento člověk vychází do skutečného světa, už je sám za sebe, už dokázal integrovat své démony a je ready,“ popisuje příběh hlavního hrdiny herec Jáchym Sůra.

Ve spotu si jako alter ego hlavního hrdiny zahrál také zkušený herec Miroslav Hanuš„Prostřednictvím Mirka jsme vizualizovali těžké životní rozpoložení, které hlavní hrdina uvnitř sebe sama prožívá. Mohou to být bludy nebo tísně, které se mu zjevují či ho dokonce pronásledují. Mirek tak v různých situacích, různým způsobem ztvárnil projevy duševní nemoci, ať už konkrétní, nebo v obecné rovině něco, co nás psychicky trápí,“ vysvětluje autorka projektu a manažerka Fokusu Praha pro fundraising Kateřina Uhlířová. Podle ní má být hlavním poselstvím zfilmovaného příběhu fakt, že nejdůležitější je o duševních potížích mluvit, nenechávat si je pro sebe. „Chtěli jsme poukázat i na to, jak je důležité všímat si lidí kolem sebe, ať už blízkých nebo kamarádů, protože díky tomu může být včas odhaleno, že se něco děje a že ten dotyčný by už třeba měl vyhledat i odbornou pomoc.“

Důležitost nasměrování a podpory potvrzuje i sám Miroslav Hanuš v odpovědi na otázku, jak se ke spolupráci s Fokusem vlastně dostal. „Pro tento projekt mě oslovila Katka Uhlířová, která dříve pracovala v České televizi a se kterou jsem se seznámil během natáčení televizní show StarDance. Stejně jako ona rád dělám po StarDance něco smysluplnějšího, a proto jsem tuto nabídku přijal. Sám jsem si prošel různými psychickými útrapami a moc dobře vím, jak je v této oblasti důležitá orientace. Protože člověk často neví, kam se obrátit. Nebo si myslí, že je v těch trablech sám. A to je zásadní omyl. Protože z vlastní zkušenosti vím, že ve chvíli, kdy člověk najde někoho, s kým o tom dokáže mluvit, a to může být někdo nejbližší nebo člověk z Fokusu nebo jiné organizace, současně získá důvěru, že nějaká cesta ven existuje, a ta víra je klíčová. Dokud člověk neví, o co jde, tak je jenom v pasti.“

Svoboda_uzdravuje_kina_banner

Spot bude k vidění v rámci různých eventů k problematice duševního zdraví, na sociálních sítích a také v českých kinech.

Na Youtube jsou také uloženy dvě kratší verze spotu, které v období od 24. 1. do 6. 2. 2022 vysílala Česká televize (odkaz na iVysílání zde).

Rozhovor s tvůrci spotu – Matějem Šámalem (režie, střih) a Janem Vlčkem (scénografie)

Co vás motivovalo přijmout spolupráci na osvětovém spotu na podporu duševního zdraví?

 1. Matěj Šámal: Je to osvětový spot na podporu duševního zdraví – tématu, o kterém je dobré mluvit. Navíc když v životě dostáváte, je taky dobré čas od času něco dát.
 2. Jan Vlček: Já nad tím nijak dlouze nepřemýšlel, ostatně to v mém případě ani nejde, prostě se mi zdá přirozené připojit se k dobré, obecně prospěšné věci. I ze zcela narcistně sobeckých důvodů. Cítím se pak lepší, než jsem.

Narazili jste při realizaci spotu na nějaké své předsudky v tomto tématu?

 1. Matěj Šámal: Myslím, že je všechny obstojně rozehnala Kateřina Uhlířová na první schůzce. Ta si mě pro projekt našla a věnovala mu kus života. 🙂
 2. Jan Vlček: Předsudky předcházejí odsudky asi, že ano?

Překvapilo vás něco?

 1. Matěj Šámal: Spíš mě potěšilo, než překvapilo, kolik lidí je ochotno si ukousnout ze svého času a naplno se projektu věnovat bez nároku na honorář nebo jen opravdu symbolický! Za to všem patří velký dík!!!
 2. Jan Vlček: Někdy mám pocit, že mě nic už překvapit nemůže…a hle! Tolik zájmu, nasazení a profesionality spojené s vášní jsem nečekal a opět hle! Jsem překvapen. Mile!

Je nějaký moment, záběr, situace z natáčení, kterou byste vypíchli, na kterou jste hrdý, která je pro vás osobně důležitá?

 1. Matěj Šámal: Asi moment usmíření – je to chvíle, když se Láďa podívá do zrcadla a uvědomí si sám sebe.
 2. Jan Vlček: Vypíchl bych oči každému, kdo se nad nemocemi duše ušklíbá… a na to jsem i hrdý.

Máte ze svého okolí zkušenosti s někým, kdo řeší psychické problémy?

 1. Matěj Šámal: Ne, nemám.
 2. Jan Vlček: Ano, bohužel mám…a ne jednu.

Jaký je váš osobní recept na dobré duševní zdraví?

 1. Matěj Šámal: Měj se rád. Přej všem jen to dobré a nenadávej na ostatní – ani v autě, s čímž mám při řízení někdy problém, ale snažím se to měnit! Většina lidí se chová, jak nejlépe umí, a tak bychom je měli brát. Předsudky jsou plevel duše.
 2. Jan Vlček: Nečekat nic. Jen tak budete vždy jen mile překvapováni a jen tak je potom život krásný.

Co byste vzkázali lidem, kteří se potýkají s vážnými duševními problémy?

 1. Matěj Šámal: Jako malý jsem miloval film Hook s Dustinem Hoffmanem v roli kapitána Hooka a Robinem Williamsem v roli přerostlého Petra Pana. Moc rád jsem měl speciálně postavu strýčka, který celý film hledal své kuličky. No a na konci je našel – byly to jeho šťastné myšlenky a i díky nim se mohl vrátit do Země Nezemě. Takže držte se svých šťastných myšlenek, ať se děje cokoliv!
 2. Jan Vlček: Co já mohu komu vzkazovat? Je nejtěžší to nevzdávat…

Svoboda uzdravuje v ulicích Prahy

Díky spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy se nám podařilo dostat kampaň také do pražských ulic. Od 8. do 21. 2. bylo v Praze k vidění 30 plakátů zarámovaných v citylight plochách u MHD zastávek a na info sloupech. Plakáty vizuálně odkazovaly ke spotu, v němž hlavní postavu ztvárnili Jáchym Sůra a Miroslav Hanuš. Na našem profilu na Facebooku jsme k tomu připravili SOUTĚŽ! Kdo plakát našel, vyfotil a fotku poslal do komentáře pod příslušný post, toho jsme zařadili do slosování. Tři šťastlivce jsme pak odměnili dárky z našeho Fokushopu.

Příběhy ze Studia duše

Do kampaně Svoboda uzdravuje patří i příběhy lidí se zkušeností s duševním onemocněním. Na podzim roku 2021 se v prostoru kavárny Liberál v Praze uskutečnilo natáčení pod dramaturgickým a režijním vedením Kateřiny Uhlířové z Fokusu Praha. Ta oslovila jako v případě spotu tým renomovaného kameramana Jana Baseta Střítežského a uznávaného scénografa Jana Vlčka. Část Liberálu se tak na okamžik proměnila ve Studio duše, do kterého přijalo pozvání celkem devět hostů. Jejich příběhy najdete zde.

Přejít nahoru